Corona Belirtileri Nelerdir?

Dünya çapında salgın haline gelmiş olan corona virüsü bütün ülkeler tarafından şu an gündemde ilk sıraya alınmış halde. İtalya gibi ülkenin tamamında kapatmalara gidenler olduğu gibi Birleşik Krallık gibi salgına çok farklı yaklaşanlar da var. Bunun yanında Güney Kore yöntemi ise daha farklı. Her ülkenin hastalığa karşı yaklaşımı farklı özetle. Bunun yanında en önemlisi halkın kendi aldığı önlemler en önemlisidir. Çünkü devlet her ne kadar elinden gelen önlemleri alsa da sonuçta bireylerin duruma yaklaşımı en kritik durum. İnsanların kendi alacakları önlemlerin başında hastalık hakkında bilgi sahibi olmaları gelmekte. Bundan ötürü Corona Belirtileri Nelerdir öğrenmekte çok büyük fayda var.

korona belirtileri

Corona Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Korona virüsü artık ülkemizde de yayılım gösterdiği için insanların bu hastalık hakkında bilgi almaları çok önemli. Bu bilginin de doğru olması gerekiyor. Ne yazık ki sosyal medyada çok fazla miktarda yanlış bilgi gezmekte. Corona Belirtileri nedir öğrenmekte fayda var. Bütün üst solunum yolu hastalıkları gibi burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş en büyük belirtilerdir. Bunun yanında her bu semptomları gösteren kişinin de hasta olduğunu düşünmeye gerek yok. Yurt dışına giriş çıkış yapmış ya da böyle bir insanla temas etmiş kişilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor. Hastalığın bulaşmasından belirtilerin görülmesine kadar süren 2 ila 14 gün arasındadır.

Covid 19 Nasıl Anlaşılır?

Covid 19 virüsün bulaştığı hastalarda zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar geliştiği ve bu hastaların yaklaşık %3’ünün hayatını kaybettiği görülmüştür. Ölümlerin çoğunda altta yatan başka tıbbi problemler (ileri yaş, şeker, kanser, kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalıkları gibi) vardır. Özellikle genç erişkinlerde, semptomlar soğuk algınlığı belirtileri gibi hafiftir. Bazılarında hiç belirti yoktur ve bu hastalar genellikle iyileşirler. Burada en önemlisi hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutmasıdır. En çok görülen belirtileri özetlemek gerekirse;

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes Darlığı
  • İshal (Çok Ender)
  • Bulantı ve kusma

Bu tip semptomlar gösteren hastaların özellikle solunum sıkıntısı arttığı takdirde derhal sağlık kuruluşlarıyla irtibata geçilmesi gerekmektedir. Hastalık sadece yaşlılarda ölüme sebep oluyor gibi yanlış bir algı var. Kronik hastalığı olanların da mutlaka kendisine dikkat edilmesi gerekmekte.