Corona Virüs Evcil Hayvanlardan Bulaşır Mı?

Dünya çapında salgın haline gelmiş olan Corana Virüs hakkında bilgilerimiz de her geçen gün artmakta. Daha bundan bir kaç ayn öncesine kadar adını bile duymadığımız bu virüs şu an herkesin gündemi. Bazı ülkeler sokağa çıkma yasağına varacak kadar ciddi önlemler almış durumda. Hastalık çok hızlı bulaştığı için yetkililer de çaresiz kalmış durumda. Corona Virüs Nedir bilmekte çok fayda var. Bu sayede düşmanı tanıyıp gerekli önlemler almak bireysel olarak alabileceğimiz en iyi önlem. Bu süre zarfında ne yazık ki sosyal medya hesaplarında anlamsız bilgiler de gezmekte. Hastalığa sirke ve tuzlu suyla müdahele etmek gibi ülkemize has önlemler olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de çamaşır suyu içmek gibi saçma önlemler alanlar da var. Bunun yanında insanların en merak ettiği konulardan biri Corana Virüs Evcil Hayvanlardan Bulaşır Mı? Gelin buna birlikte bakalım.

Corona Virüs Evcil

Corana Virüs Kedilerden Geçer Mi?

Coivd 19 normalde hayvanlarda hastalık yapan bir virüs türüdür. Bu virüslerin insanlara geçtiği pek görülmemiştir. Ancak Wuhan’da patlak vermesiyle birlikte artık virüsün insanlara bulaşma durumu da var. Hastalığın ilk olarak yarasa tüketilmesinden kaynaklı ortaya söylenmişti ancak şu an için bu konu kesin değil. Sonrasında yarasa ve pandolin gibi farklı canlıların da adı geçti ancak hala bu konuda tam bir kesinlik yok. İnsanlar bu süre zarfında ayrıca evcil hayvanlarında hastalık bulaşıp bulaşmadığını merak etmekte. Özellikle internette gezen söylentilerden dolayı kedilerden korona virüs bulaşıldığı gibi bir inanış çıkmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer kurumların yaptığı açıklamalara bakıldığından Corona Virüs Evcil Hayvanlardan bulaştığına dair her hangi bir bulgu şu an söz konusu değil.

Corona Virüs Evcil Hayvanlar Üzerinden Yayılır Mı?

Herkesin gergin olduğu bu günlerde herkes her şeyden korkar hale geldi. İnsanlar birbirlerinden kaçarken sosyal mesafe kurallarına uymaya çalışmakta. Bunun yanında insanlara çocuğu kadar yakın olan evcil hayvanların korona virüs taşıyıp taşımadığı merak edilmekte. Böyle bir durum söz konusu değil. Özellikle kedilerde corona virüs insana bulaşır mı korkusu çok gündemde. Bu konu hakkında bir bilimsel veri yok. Bundan ötürü korkmanın lüzumu da yok. Umarız bu yazı sayesinde Corona Virüs Evcil hayvanlarda var mı sorusuna bir cevap bulabilmişsinizdir. Bunun yanında spor dünyası hakkında son dakika bilgileri alarak güncel kalmak istiyorsanız tekpas.net sitesi üzerinden bunu yapabilirsiniz. Ayrıca evde kapalı kaldığını süre zarfında sıkılmamak için de yeni oyun türleri öğrenebilirsiniz. Özellikle poker ve casino oyunlarının nasıl oynandığı hakkında merakınız varsa bu evdeki zamanınızı bunun için kullanabilirsiniz.