Corona Virüs Nasıl Bulaşır?

Hayatımıza ilk kez 1960’lı yıllarda giren corona virüs yani korona virüsü en son Çin’in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde salgın olarak ortaya çıkmasıyla Dünya çapında bir paniğe sebep oldu. Çok kısa sürede neredeyse bütün ülkelerde vaka görülmeye başlamasıyla bu paniğin de oldukça yerinde olduğu görüldü. Özellikle Çin’de başlamasına rağmen bir anda İtalya’da korkunç boyutlara ulaşması da salgının ilk başlarında çok umursamayan Amerika ve Avrupa ülkelerini şoke etmiş durumda. Peki çağımızın vebası olarak adlandırılan corona virüs nasıl bulaşır? Corona virüs korunma yöntemleri nelerdir? Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için neler yapabiliriz sizlerle birlikte bunlara bakmaya çalışacağız.

Corona Nasıl Bulaşır

Corana Virüs Bulaşma Yöntemleri

Covid 19 yani yeni coronavirüs Dünya’yı alarma geçirmiş durumda. Ülkeler kendi başlarına duruma müdahele etmeye çalışırken bununla birlikte Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yayınladığı raporlar ve bilgilendirmeler de yardım etmeye çalışmakta. Coronavirüs soğuk algınlığına sebep olan virüslerden biridir. SARS ve MERS olarak bilinen virüs ailesinden bir türdür. Bu kadar korkutucu ve Dünya çapında harekete geçilmesinin sebebi ise yayılma gücünün çok yüksek olması. 2002 yılında SARS ortaya çıktığında da çok korkutmuştu. Çok hızlı yayılmıyordu ancak bulaştığında ölüm oranı çok yüksekti. Normalde hayvanlarda enfeksiyona sebep olan bu virüs çok azının insanlara geçtiği bilinmektedir. Hastalığın damlacık yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Yakın temastan kaçınmak alabileceğiniz önlemlerin en başında gelmekte.

Corona Virüs Bulaşıcı Mı?

Hastalığın hayvanlardan geçtiği düşünülmektedir. İlk olarak Çin’de yarasa tüketilmesinden kaynaklı olduğu söylense de Çin’li yetkililer bunu yalanladı. Pangolin adı verilen bir canlıdan bulaşıldığı düşünülmekte. Hastalığa sebep olan virüsler havada 3 saate kadar kalabiliyor. Bundan ötürü hastalık kapmış biri direkt olarak yüzünüze hapşırıp, öksürmediyse hava yoluyla kapma durumunuz pek yok. Uzmanlar maske takılmasının da gereksiz olduğu yönünde fikir beyan etmiş durumda. Bununla birlikte corona virüs nasıl bulaşır diye baktığımızda asıl sorun metal ve plastik yüzeyler. Covid 19 bakır yüzeylerde dört saat, mukavva yüzeylerde 24 saat, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 72 saate kadar canlı kalabiliyor. Bundan ötürü toplu taşıma ve toplu kullanılan yüzeylere temastan kaçınmak çok daha mantıklı olacaktır. Bunlarla birlikte dışarıdan eve geldikten sonra elleri en az 20 saniye yıkamak özellikle de elleri yüze temas ettirmemek çok önemli. Çünkü elde bulunan virüsü ağız, burun ve göz yoluyla bulaşmaktadır.